Stanislaw Lem : Summa Technologiae

I Dilemmák

"az ember bármit is tesz, szinte soha nem tudja mit is tesz voltaképpen - azt legalább nem tudja biztosan, hogy hová is vezet tevékenysége."

"Lényegében minden technológia nem egyéb, mint mûvi kiterjsztése annak a minden élõvel együtt született természetes törekvésnek, hogy a környezete felett uralkodjon (vagy legalább annak a vágynak, hogy a létért folyó küzdelemben ne maradjon alul)."

"A legtöbb állattal ellentétben, az ember nem anyira önmaga alkalmazkodik a környezetéhez, mint inkább a környezetét formálja át a saját igényeinek megfelelõen."

"A világ, bizonyos értelemben, olyan, mint a beteg ember, aki azt hiszi, hogy vagy azonnal meggyógyul, vagy pedig hamarosan elpatkol, és eszébe sem jut, hogy hol rosszabbodó nyavalyájával, hol meg egy kissé talpra állva, késõ öregkoráig elélhet." ... "végleges lezárásokat ... az emberiség története eddig nem ismert"

II A két evolúció

"Ki uralkodik kin? A technológia rajtunk, vagy pedig mi a technológián? ... S vajon ez a helyzet mindig egyforma-e, vagy pedig maga az "emberiség-technológia" viszony változik-e a történelem folyamán."

"Létezik-e a civilizációnknak egy másik lehetséges nemtechnológiai fejlõdési iránya is?"
 

Hasonlóságok

III Kozmikus cicvilizációk

Az ember kivételessége

"az élet ugyanis nem a beléje épült "haladási" tendencia folytán, hanem csakis a fenyegetõ veszedelem hatására fejlõdik"

IV Intellektronika

A nagy játék

"minél fejlettebb a tudomány, annál sûrûbb szálak kötik össze egyes ágazatait."

A tudomány mítoszai

ahomunculus középkori mítosza és a szintetikus agy kapcsán:
"Nem az a cél, hogy szintetikus emberiséget hozzunk létre, hanem csak az, hogy a technológia egy új szakaszát nyissuk meg: a tetszõlegesen nagy bonyolultsági fokú rendszerek korszakát."

"Még ha magunk jelölhetjük is ki a célt, de a hozzá vezetõ utat a Természet szabja meg. Repülhetünk, de nem egyszerûen a széttárt karunkkal."

Intellektuserõsítõ

"Egy intellektuserõsítõ megszerkesztése nem jelent kevésbé reális lehetõséget, mint az, hogy az ember testi erejénél százszorta erõsebb gépet konstruáljunk."

"Sem az erõsítõ berendezés, sem a konstruktõre - sem bárki más - sohasem fogja tökéletesen tudni, hogyanvégzi ezt, mégis megkapjuk azt, amire kizárólagosan szükségünk van: az eredményt."

A "fekete doboz"


"Tehát az algoritmusok ismerete nélkül használható berendezések kiváló példája - minden egyes ember."

"A természetes kiválogatódás ruházott fel bennünket a gondolkodás képességével, mert ennek evolúciós hasznossága volt, és mi azért gondolkodunk, anélkül, hogy tudnánk, mert egy ilyen tudás átadása nem állt "érdekében" az evolúciónak."